.Net Core Nedir

Asp .Net Core

.NET Core, .NET Framework’ün açık kaynaklı yeniden uygulaması olan bir çapraz platformdur. GitHub üzerinde Microsoft ve dev geliştiriciler topluluğu tarafından aktif olarak korunmaktadır.

Hadi bunu bir anlığına parçalayalım:

  • çapraz platform
  • açık kaynak
  • GitHub

Doğru, Microsoft açık kaynağı benimsemiştir. Microsoft, 2016’da Xamarin’i satın aldı ve Microsoft geliştirici araç setine entegre etmeye başladı. Bunun arkasından, dnx ekipleri, .NET Core’un en eski sürümlerinin neler olduğunu halka açıklamaya zorladı. Dnx çalışması, Roslyn’e giren ve hem .NET Core hem de ASP.NET Core için temel oluşturdu (her ikisi de ayrı takımlar, ancak bazı işler kanıyor).

.NET Framework Varsa Neden .NET Core’a İhtiyacım Var?

.Net Core

Microsoft’un amacı, .NET Framework’ü .NET Core ile değiştirmek değil, platformlar arası uygulamalar oluşturması gereken geliştiricilere alternatif olarak .NET ekosistemine eklemektir.

Diyelim ki Linux (ya da hatta MacOS) tabanlı bir geliştiricisiniz ve bu C # ve .NET işini denemek istiyorsunuz ancak bir Windows lisansınız yok.

Bir mikro servis yazmak istediğinizi, ancak Node.js veya sunucudaki diğer JavaScript çerçevelerinden herhangi birini kullanmak istemediğinizi varsayalım.

Diyelim ki .NET Framework’te yazılmış önceden var olan bir MVC uygulamasını alıp Linux kutusunda (daha ucuz barındırma için) çalıştırmak istediğinizi varsayalım.

Bunların hepsini .NET Core ile elde edebilirsiniz.

.NET Core ile neler yapabilirim?

.NET Core, Konsol Uygulamaları, Web Uygulamaları (asp.net MVC, WebApi), Sınıf Kütüphaneleri ve Birim Testlerini destekler.

Bu pek bir şey gibi görünmüyor, ancak oluşturmak isteyebileceğiniz uygulama türlerinin çoğunu kapsıyor. Hatta oldukça temiz, çapraz platform 3D video oyunları bile oluşturabilirsiniz.

WinForms veya UWP uygulamalarının oluşturulmasını desteklemez. .NET Core’u destekleyen GTK ve diğer açık kaynaklı Form benzeri kütüphaneler var.

Ancak, UWP, .NET Standard’ın 1.6 veya daha üst sürümlerini açıkça hedefledikleri sürece .NET Core ile oluşturulan tüm kitaplıkları kullanabilir.

.NET Standard nedir?

Bu, ilk başta biraz yapışkan bir konudur, ancak gerçekten oldukça basittir.

.NET Standard bir standarttır. Bu kadar basit.

.NET ekosisteminde belirli bir çerçevenin bir versiyonunu desteklemesini bekleyebileceğiniz API’leri listeler. 

.NET ekosistemindeki (.NET Framework, .NET Compact Famework, Mono / Xamarin) her bir çerçeve geliştikçe, hepsinin de BCL’nin (Temel Sınıf Kütüphanesi) kendi sürümleri olduğu yönündedir. Sonunda, bu farklı çerçeveler BCL’lerinde hangi özelliklerin mevcut olduğu konusunda farklılaşmaya başladı.

.NET ekosisteminde sahip olabileceğiniz bir şeyi bekleyebileceğiniz tüm apileri tanımlayan bir belge hazırlamaya başladı. Aslında her şeyi açıklayan bir video Youtube videosu yayınladı ve izlemeye değer.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir