.NET Core Geliştirmeye Nasıl Başlayabilirim?

İhtiyacınız olan ilk şey SDK. Windows, MacOS ve Linux’un çoğu dağıtımında kullanılabilir.

SDK’yı indirdikten ve yükledikten sonra, terminale yönlendirebilir (komut istemi olarak adlandırmayacağım) ve aşağıdaki komutu verebilirsiniz:

> dotnet --version

Yukarıdaki komutu verdiğiniz de size bir versiyon numarası veriyor ise 2.2.0 gibi; Bu, .NET Core SDK’yı başarıyla kurduğunuz anlamına gelir.

İhtiyacınız olan bir sonraki şey bir editör. Evde Windows çalıştırmayan garip .NET geliştiricilerinden biriyim (Ubuntu PC sahibim), bu yüzden editörüm / IDE olarak Visual Studio Code kullanıyorum . Son derece hafif, hızlı ve açık kaynak. 

İlk .NET Çekirdek Uygulamam

Artık bir editörünüz ve SDK’nız olduğuna göre, bir şeyler yapmamız gerekiyor. Terminale geri dönün ve aşağıdaki komutu verin:

dotnet new console -n consoleTest

Bu, consoleTest adında bir dizin ve içindeki bir temel dizin uygulaması koduyla birlikte bir dizi alt dizin oluşturacaktır.

ConsoleTest dizininde iki dosya bulacaksınız:

  • consoleTest.csproj
  • program.cs

consoleTest.csproj

Csproj, uygulamayı oluşturmak için MSBuild’in (bir andan fazlası hakkında) bilmesi gereken tüm bilgileri içerir. Hızlıca bir göz atalım:

sdk

Bu, .NET Core geliştiricisi olarak göreceğiniz en basit csproj’lardan biri. Yaptığı ilk şey MSBuild’e uygulamayı oluşturmak için .NET Sdk kullanmasını söylemektir.

İki şey:

  • MSBuild, Microsoft Build Engine için kısa bir bilgilendirmedir.

Bu, uygulamayı oluşturmak için kullanılacak her türlü aracı bir araya getirdiği anlamına gelir. Roslyn (C # derleyicisi), komut satırı araçları, NuGet paket yöneticisi; tüm o harika şeyler. Daha sonra kaynak kodunuzu işlemek ve bir ikili dosya kümesi oluşturmak için bu araçların tümünü kullanır.

  • .NET Sdk

Bu biraz garip değil mi? Bir .NET Core uygulaması oluşturuyoruz, neden .NET Sdk kullanıyoruz?

Peki, Microsoft.NET.Sdk kaynağına bir göz attığımda (.NET Core’un tamamen açık kaynak olduğunu söylemiştim, değil mi?), Aşağıdakileri sağlayan dotnet sdk deposunun bir parçası olduğunu görebiliriz :

Visual Studio ve CLI arasında paylaşılan .NET Core projeleri oluşturmak için gereken temel işlev

Aslında, bu bir NuGet paketidir ve uygulamayı inşa etmeden önce geri yüklenmemiz gerekir .

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir