Angular 7 Kurulum

Angular7

Merhaba arkadaşlar bu makalede Angular nasıl kurarız, ve nasıl çalıştırırız ona bakacağız birlikte. Sözü fazla uzatmadan başlayalım isterseniz.

Kuruluma başlamadan önce Nodejs ve ona bağlı olarak kurulan NPM in bilgisayarımızda kurulu olması gerekiyor. Şu yazıma bakarak yapabilirsiniz.

Npm’i de kurduğumuza göre şimdi kuruluma başlayabiliriz.

Ubuntu ve Mac bilgisayarlarınızda terminal ekranını kullanarak Windows da ise Powershell veya CMD ekranını kullanarak yapabilirsiniz. Angular cross platform bir yapıya sahip tüm işletim sistemlerinde sorun yaşamadan kullanabilirsiniz.

Ben kurulumu Ubuntu 18.04 üzerinden gerçekleştireceğim, diğer sistemlerde de herhangi bir farkı yoktur.

Terminal ekranını açarak npm install -g @angular/cli yazarak Angular CLI yı kuruyoruz. Command Line Interface ekranını kuruyoruz. Tüm işlemlerimizi CLI üzerinde yapıyor olacağız. İyide arkadaş CLI ne işimize yarayacak, CLI angular ın kod yapısını kullanmamıza yarayacak.

Artık Anglar/CLI’ ın nimetlerinden yararlanmaya başlayabiliriz.

Angular da proje oluşturmamıza ve oluşturulmuş olan proje üzerinde işlemler yaparak eklemeler çıkarmalar ve build ederek servis ederek server da çalışmamıza yarayan ön ekimiz “ng” olacak. (ng -h ) diyerek kullanacağımız opsiyonlarına görebilirsiniz, bu kısımda biraz İngilizce bilgisine ihtiyaç duyuyor olacaksınız.

yardım

Bu kadar konuşmak yeter sanırım ilk projemizi başlatalım ve yayına alalım o zaman;

ng new myApp
New Project

Şimdide local olarak yayına alalım yani yazılımcı dili olarak söyleyecek olursak projeyi ayağa kaldıralım. Bu işlemleri proje klasöründe yapacağımızı unutmayınız.

ng serve --open

ng ön ekiyle yaptığımız işlemleri de kontrol edecek olursak. serve diyerek localhostta bizim için projeyi calıştır ve –open diyerek de çalışan projeyi bizim için default web browserda başlat diyoruz.

Çalıştır

–port opsiyonu ise port belirlememize yarıyor.

yayın alma

Yararlı olmuştur umarım . Diğer makalede görüşmek üzere.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir